Krija joga Babadżiego to naukowa sztuka doskonałej jedni Boga Prawdy i Samourzeczywistnienia. Została wskrzeszona przez wielkiego mistrza indyjskiego Babadżiego Nagaradża jako synteza pradawnych nauk tradycji osiemnastu siddhów. Obejmuje serię technik zwanych „krija” uporządkowanych w pięć stadiów lub filarów.
Krija hatha joga: w tym asany (postawy odprężające ciało), bandhy (zaciski mięśni) i mudry (psychofizyczne gesty), a wszystkie one przynoszą nam lepsze zdrowie, spokój i przebudzenie podstawowych kanałów przepływu energii (nadi) i ośrodków (czakr). Babadżi wybrał szczególnie skuteczny zestaw osiemnastu pozycji, które są nauczane etapami i w parach. Troszczymy się o nasze ciało fizyczne nie dla niego samego, lecz widząc w nim nośnik lub świątynię Boskości.
Krija kundalini pranajama: pełna mocy technika oddychania, aby obudzić w sobie moc i świadomość i spowodować ich przepływ przez siedem podstawowych czakr między podstawą kręgosłupa a szczytem głowy. Budzą się uśpione zdolności powiązane z siedmioma czakrami i stajemy się niczym dynamo na wszystkich pięciu planach istnienia.
Krija dhjana joga: stopniowa seria technik medytacyjnych, aby opanować naukową sztukę poskramiania umysłu – aby oczyścić podświadomość, rozwinąć zdolność koncentracji, klarowność i wizję, obudzić w sobie moce intelektualne, intuicyjne i twórcze oraz osiągnąć bezoddechowy stan połączenia z Bogiem, samadhi i samourzeczywistnienie.
Krija mantra joga: powtarzanie w myśli subtelnych dźwięków, aby obudzić w sobie intuicję, intelekt i czakry; mantra wypiera skupioną na „ja” mentalną gadaninę i umożliwia gromadzenie wielkich ilości energii. Mantra oczyszcza także podświadome nawykowe skłonności.
Krija bhakti joga: pielęgnowanie dążenia duszy do Boskości. Obejmuje praktyki dewocyjne i posługę, aby obudzić w sobie nieuwarunkowaną miłość i duchowy błogostan. Obejmuje recytacje, śpiewy, rytuały, pielgrzymki i oddawanie czci. Stopniowo wszystkie nasze działania stają się przesycone słodyczą, bo we wszystkim postrzegamy „Ukochane”.
Guru Mantra
Om Kriya Babaji Nama Aum
(Gurumantra krija jogi Babadżiego)
„Om” to pranawa, pierwotny dźwięk Wszechświata, który biegnie przez pranę. „Krija” to działanie ze świadomością, które jest zarówno drogą, jak i celem praktykujących krija jogę, co sprawia, że wszystkie nasze czyny stają się przedmiotem świadomości. „Babadżi” to guru tradycji krija jogi, który zsyntetyzował pradawne nauki i rozkrzewił je we współczesnych czasach. To ten sam Babadżi, o którym jest mowa w Autobiografii jogina Paramahansy Jogananady. „Nama” to pokłon. „Aum” to pierwotny dźwięk rozbrzmiewający we wnętrzu.
Ta gurumantra – Om Krija Babadżi Nama Aum – ma moc splecenia naszego tętna z tętnem Babadżiego, dostrajając nas do Łaski legendarnego himalajskiego siddhy, którym był Krija Babadżi Nagaradż. Poprzez tę mantrę objawia się on swoim wyznawcom. Dzięki powtarzaniu mantry dostępny staje się guru wewnętrzny, inaczej najwyższa inteligencja umieszczona w czakrze korony. Mantra to śakti, świadoma energia. Posiada moc, bo guru przekazuje swoją śakti poprzez mantrę, a śakti wnika w ucznia poprzez mantrę. Źródłem mantry jest słowo guru; w istocie mantra to także forma guru.
Krija joga to „działanie ze świadomością”, oznacza samopoznanie, poznanie prawdy o swojej istocie. Krija joga Babadżiego włącza „świadomość” do praktyki asan, pranajamy, medytacji, mantr, ale także naucza, jak włączać świadomość we wszystkie myśli, słowa, sny i pragnienia, we wszystkie nasze działania. Wymaga to jednak gotowości ciała, umysłu, serca i woli, aby zestroić się z dążeniem naszej duszy, pragnącej oczyszczenia i samodoskonalenia. Sadhana krija jogi Babadżiego to zbiór stu czterdziestu czterech ćwiczeń i praktyk duchowych w celu samourzeczywistnienia i przemiany we wszystkich pięciu ciałach: fizycznym, witalnym, mentalnym, intelektualnym i duchowym.
Pierwszym celem krija hatha jogi jest głębokie fizyczne i mentalne rozluźnienie. Dzięki asanom ciało może zostać oczyszczone z wielu zakłóceń i nieprawidłowości. Różnorodność asan pozwala na elastyczność, lekkość i prężność w ciele. Praktyka osiemnastu serii asan budzi ośrodki energii w kręgosłupie i kundalini, naszą potencjalną moc i świadomość.
Krija kundalini pranajama zajmuje się bardziej bezpośrednio subtelniejszymi ośrodkami witalnymi układu nerwowego. Pierwszym celem pranajamy jest oczyszczenie systemu nerwowego i niezakłócony przepływ energii życiowej przez wszystkie nerwy i subtelne kanały. W ostateczności pranajama obudzi suszumnanadi i pokieruje przez nią kundalini ku górze.
Krija joga dhjana wymaga, aby prawda urzeczywistniona w naszej świadomości wewnętrznej przeniknęła do naszej świadomości na jawie i stała się skuteczna na tej płaszczyźnie. Poziom naszej świadomości decyduje o naturze i jakości życia, które prowadzimy. A więc zamiast usiłować powstrzymać myślenie i zanurzyć się w pustce nasza medytacja skupia się na dynamicznych metodach wzmacniania mocy umysłu, mocy wizualizacji i pobudzenia przepływu intuicji i inspiracji, co możemy wykorzystać w życiu. Medytacja pozwala nam zwiększyć moc koncentracji, abyśmy całą świadomość nakierowali na naszą duszę.
Krija mantra joga to powtarzanie w milczeniu pełnych mocy sylab nasiennych i dźwięków, które pobudzają w nas boskie cechy. Ta praktyka dostraja całą naszą istotę i świadomość do Boskości i otwiera nas na przepływ boskiej energii i łaski.
Dzięki praktyce krija jogi Babadżiego zaczynamy zgłębiać siebie i wyzbywać się negatywnych nawyków, pragnień, lęków oraz innych zaburzeń. Stopniowo osadzamy siebie w nowej perspektywie wewnętrznego świadka, pełnej radości i spokoju. Gdy wyzbywamy się niedawnej egoistycznej perspektywy, przemianę przechodzi cała nasza osobowość i zaczynamy doświadczać siebie jako narzędzia miłości i najwyższej twórczej inteligencji, oddanej przynoszeniu radości innym i naprawianiu świata.
Krija joga Babadżiego to tradycja duchowa, w której „budzimy się” z „ze śnienia z otwartymi oczami”. To ścieżka samourzeczywistnienia, które jest dogłębne, bo obejmuje wszystkie wymiary naszego życia. To także ścieżka samodyscypliny umożliwiającej życie z otwartym sercem i współczuciem.
Źródła krija jogi
Tradycja ta wypływa wprost od siddhów jogi, doskonałych mistrzów śiwa jogi. Krija Babadżi Nagaradż zsyntetyzował swoją krija jogę na podstawie technik nauczanych przez siddhów, Agastjara i Boganathara. W 1954 i 1955 roku w pobliżu himalajskiego Badrinath Babadżi wprowadził wielkiego jogina S.A.A. Ramaiaha w swoje nauki.
W 1983 roku Yogi Ramaiah przedstawił Marshallowi Govindanowi zbiór surowych wymogów jako warunek konieczny do spełnienia, aby móc nauczać stu czterdziestu czterech krii, a więc technik krija jogi Babadżiego. W 1983 roku Marshall Govindan praktykował krija jogę już od ponad dwunastu lat, co najmniej pięćdziesiąt sześć godzin tygodniowo bez przerwy. Ponadto w 1981 roku odbył roczne samotne odosobnienie w milczeniu na wybrzeżu Sri Lanki, oddając się nieprzerwanie praktyce zwanej tapas. S.A.A. Ramaiah powiedział Marshallowi Govindanowi, że jeśli spełni wszystkie wymagania, zostanie uprawomocniony do przekazywania innym zbioru stu czterdziestu czterech krii w systemie krija jogi Babadżiego. Przez kolejne trzy lata Marshall Govindand wypełniał dodatkowe wymogi. Potem Yogiar kazał mu po prostu czekać cierpliwie. Yogiar często mówił, że gdy już doprowadzi swoich uczniów do stóp guru, jego praca z nimi dobiegnie końca. W Wigilię 1984 roku w formie ciągu pełnych mocy przeżyć duchowych nadeszło przesłanie, że Govindan powinien opuścić aśram i wspólnotę swojego nauczyciela i zacząć wprowadzać innych w krija jogę.
Odtąd życiem Marshalla Govindana kierowało Światło Guru (z ciągłym przewodnictwem, inspiracją, intuicją i wglądem), skupienie na „ukazywaniu ścieżki innym”. Od 1989 roku jego życie potoczyło się w innym kierunku; wszystkie drzwi otwierały się same, a zdarzenia ułatwiały nową misję. Govindan zaczął przekazywać krija jogę innym, najpierw w weekendy w Montrealu, a potem, od 1991 roku, po wydaniu swej pierwszej książki o krija jodze, ludziom na całym świecie. Od tamtej pory osobiste dzielenie się z innymi, ponad dziesięcioma tysiącami adeptów w ponad dwudziestu krajach, „światłem”, a więc drogocenną naukową sztuką duchową, oraz wyszkolenie co najmniej szesnastu zaawansowanych uczniów, którzy czynią to samo, są dla niego źródłem radości.
AKTUALNOŚCI
PIERWSZA INICJACJA DO KRIJI JOGI
Termin: 31 października - 3 listopada 2019
Nauczyciel: Satyananda
Miejsce: "Bajkowa Zagroda"
ul. Zalesie 13,
Łąki Radzymińskie,
05-250 Radzymin
https://www.bajkowazagroda.pl
Pobierz ulotkę informacyjną tutaj
Skontaktuj się z nami ws. szczegółów seminarium i rejestracji wysyłając email na adres: Tomasz
ANGLIA / WIELKA BRYTANIA
Poprowadzi: Satyananda
e-mail Satyananda
z Niemiec
Londyn: 21-23 czerwca 2019
(Download pdf program)
Miejsce: The Theosophical Society
50 Gloucester Place,
London W1U 8EA
Plan zajęć: Piątek 10.30 - 18.30; Sobota & Niedziela 8.30 - 18:00
Sugerowany datek finansowy: £300 (£150 dla osób wcześniej inicjowanych)
Kontakt: Marina Kapur, Londyn
MG Satchidananda otrzymuje nagrodę Patanjali za rok 2014 przyznawaną przez Yoga Alliance International / International Yoga Federation.
Szczegółowe informacje tutaj
Zakon buduje szkołę w pobliżu Rudraprayag.
Szczegółowe informacje tutaj
Pierwsze spotkanie człowieka z Tajemnicą Boga wypełnia się poprzez Ciszę. Skosztuj nektaru Ciszy.
LINKI
Odwiedź stronę Thirumandiram www.thirumandiram.net
Inne dobre linki
Lilac Hope
Traditionalyogastudies.com